WI Trained Faculty, 2007-2018

Abel, Colleen
Albert, Justin
Ali, Seemee
Allen, Cynthia
Andrews, Brad
Arion, Doug
Babu, Manog
Baer, Greg
Bailey, Ron
Barnhart, Anthony
Barron, Greg
Berg, Greg
Bisciglia, Sandie
Blaine, Christine
Boehm, David
Bombicino, Ilyse
Bonn, Michele
Borden, Matt
Boresi, Matt
Brennan, Shannon
Brent, Michael
Brownson, Lynn
Bruning, Amy
Bruning, Jon
Burling, Temple
Byrnes, Deanna
Cameron, Leslie
Carlson, Brant
Carr, Thomas
Carrig, Maria
Cassidy, Anne
Chell, Charlotte
Chilsen, Paul
Choffnes, Dan
Conran, Rachel
Cook, Brendan
Cook-Snyder, Denise
Cronovich, Ron
Cyganiak, Sarah
Cyr, Art
Dahlstrom, Julie
Daniels, Lou Ann
Dassow, Angela
Davis, Kathryn
Dawson, Julie
DeCicco, Mark
DeGross, Helene
Dennee, Peter
DeSmidt, Ben
Dezoma, Wm
Diduch, Paul
Drahos, Kristen
Duffy, Kari
Duffy, Cathy
Duncan, Annette
Duncan, David
DuPriest, Mabel
Easley, Jackie
Eckert, Tim
Eckstein, Gary
Elliott, Mary
Emery, Virgina
Erwin, Krala
Fangmeier, Ruth
Feinstein, Rachel
Fields, Rick
Flessen, Bonnie
Fredericks, Antonio
Freitag, Joanne
Garrigan, Dana
Gartner, Dave
Gartner, Tracy
Geary, Danielle
Gifford, Denise
Gillespie, Donald
Gomez, Beatriz
Gorke, Sarah
Gosizk, Grant
Gould, Avery
Greene, Kimberly
Groleau, Sally
Groleau, Tom
Gruber, Allison
Grugel, Chris
Haines, Amy
Hauser, Ellen
Hegrenes, Scott
Heitman, Richard
Hendrix, Julian
Henle, Andrea
Henle, Steven
Herrera, Janeth
Hicks, Frank
Hodges, Woody
Hornung, Rebecca
Huaracha, Laura
Huck, Ellen
Huck, Teri
Hudson, Carolyn
Huset-Duros, Peggy
Instines, Kim
Isham, John
Jedrzejczyk, Mark
Jensen, Laurie
Jensen, Sara
Johnson, Kate
Johnson, Rebekah
Kappeler, Colleen
Kawakami, Ed
Keenan, Katie
Kiesel, Alyson
Kivolowitz, Perry
Kirkland, Paul
Klingenberg, Allen
Klyve, Dominic
Koudelka, Kris
Krome, Mary
Kruger, Herschel
Kuhn, Bill
Kulke, Erik
Kulovitz, Kimberly
Laken, Valerie
Lang, Elizabeth
Lau, Cassie
Lenz, Ken
Leskinen, Emily
Levesque, Diane
Lindloff, Jennifer
Lipman, Amy
Lochtefeld, Jim
Loewen, Lynn
Long, Tom
Lumelsky, Paula Schevers
Lynch, Chris
Lyng, Steve
Maczka, Rom
Magnuson, Marta
Magurshak, Dan
Maher, Julie
Mahoney, Mark
Maleske, Bob
Marshall, Jon
Martino, Paul
Masloski, Debbie
Mast, Jerry
Mast, Joy
Matelski, William
Mattek, Michael
Matthews, Rick
McAlhany, Joseph
McAllister, Evan Scott
McClendon, Martin
McClintock, Brent
McGuire, Anna Antaramian
McGuire, Patrick
McShane, Michael
Meier, Richard
Mermer, Yamina
Michie, Don
Miller, Bill
Miller, Dan
Miller, Justin
Miller, Mark
Miller, Ryan Peter
Mitchell, Stephanie
Montanaro, Victoria
Montanaro, Ed
Montoto, Jose
Moore, Prisca
Morales, Maribel
Moreland, Joe
Mueller, Greg
Munk, Dennis
Murphy, Pat
Musa, David
Myers, Gary
Ness, David
Neukom, Joshua
Noer, Linda
O’Brien, Colleen
Oplatka, Elizabeth
Origitano, Catlyn
Ottman, Barrington
Owens, Jan
Pagel, Caryl
Parks, Lynn
Pellino, Janice
Pelzek, Jennifer
Petering, Mark
Peterson, Cheryl
Peterson, Jim
Piepenburg, Kurt
Pfaffle, Pat
Polley, Marla
Porta, Gaspar
Pottinger, Stacy
Powers, Thomas
Preston, Jean
Pugh, Michael
Pullin, Eric
Pustina, Tony
Quashnock, Jean
Radenmacher, David
Radwanski, Elaine
Ramsey, Susan
Rattigan, Denise
Ravnikar, Nicholas
Renaud, Chris
Richley, Bonnie
Rieman, Patricia
Ripley, James
Rivera, Julio
Rivero, Isabel
Roberg, Jeff
Robers, Stephanie
Rollet, Pascal
Rooney, Melinda
Ross, Christine
Ruetz, James
Ruffalo, Theodore
Russell, Don
Rothman, Aviva
Rothstein, Marian
Rubinfeld, Sarah
Scharnick, Neil
Schlack, Bob
Schlicting, Dave
Schulze, Leonard
Schwartz, Brian
Schwartz, Donald
Sconzert, Karin
Seyller, Michael
Seymour, Jeff
Seymoure, Penney
Shapovalov, Dimitri
Shields, Joseph
Short, Barb
Simpson, Tom
Singh, Amareshwar
Sklar, Susanne
Sleszynski, Neal
Smiley, Pam
Snavely, Mark
Somlai, Mathew
Spanuello, Magdalene
Sperber, Richard
Stander, Michele
Steege, David
Stoner, Samuel
Sun, Wenjie
Thompkins, Dionne
Thompson, Wayne
Tiahnybok, Alexander
Tian, Tian
Tiegel, Ingrid
Tilton, Sharon
Tobiason, Deborah
Tollett, Rachel
Tou, Erik
Trautwein, Aaron
Tsen, Darwin
Udry, Steve
Ulrich, Paul
Unger, Marianne
Verborg, Shawn
Vogt, Allen
von Dehsen, Chris
Walker, James
Wall, Joseph
Wallace, Alan
Warren, James
Weiss, Noah
Westrum, Dexter
Williams, Gary
Winkler, Jennifer
Wolff, Thomas
Yan, Wang
Yang, Mimi
Yaple, Haley
Young, Katherine
Zavada, Paul
Zerban, Cornelia
Zheng, Chao
Zopf, Brad
Zorn, Matt

Minutes of the February 22, 2013, WAC Meeting

Present: Steege, Greene, Matthews, Snavely, Preston

We met to discuss the findings of the 2012 CLA.

Like the results from the previous CLA, students were better at the critique an argument portion of the assessment than they were with making an argument.

We also noted that the difference between 1st year and 4th year is not very good

Jean reported that based on Writing Center statistics, the most frequent service is to help students write a clear thesis statement.

How much improvement can we expect with one or two courses? Research indicates the measurable improvement for one class is pretty small. Heritage alone can’t solve the problem.

We agreed that the ability to make an argument is an important skill that is valued in a variety of disciplines across the College, as is attention to detail in writing. Asking students to provide evidence for an argument, and to make sure they have a clear argumentative thesis is something that is common across a variety of disciplines.

Matthews is working on finding someone to come to campus next August to lead a workshop on argumentative essays.

How do we promote this and get people to attend? Maybe we can talk to a couple of people from each Division who are interested in the topic and ask them to attend, then find a way (compensation?) for them to go back to their colleagues to promote the teaching of argumentative writing.

In advertising the workshop, Matthews will stress that this is assessment driven, and that we all have a stake in improving the ability of our students to write argumentative essays.

Meeting adjourned at 12:50

Submitted by Rick Matthews

Minutes of the 10/5/12 WAC Committee Meeting

Writing Across the Curriculum

Minutes from 10/5/12 Committee Meeting

The meeting opened with the selection of a committee chair and committee secretary.  Mark Snavely agreed to continue as chair for this year, and Jean Preston volunteered to act as secretary.

The committee considered Julie Dahlstrom’s course proposal for “The Fiction of Science Fiction,” GNRXXX.  The proposal passed, pending clarification of the required number of pages and the type and amount of feedback on writing assignments.  Rick Matthews will request this clarification.

The suggestion was made to include a field on the WI proposal form for the number of pages required.  Mark Snavely will request that this field be added to the proposal form.

Jean Preston and Nick Tackes gave a presentation on the Writing Center’s Spring 2012 statistics, the new online scheduling program, and the online writing manual, Writer’s Help.

Rick Matthews spoke briefly about the summer WAC workshops, the committee’s success in meeting its goals last year, and goals for the coming year (including a W.I. course update procedure).  The new goals will be discussed in more detail at the committee’s next meeting.

There was a brief discussion about the expectations for departmental assessment of W.I. outcomes.

Rick Matthews will send out a new “Doodle” survey to try to find a meeting time that works for all or most of the committee members.

WI Courses, 2012-2013

This list contains all courses approved as writing intensive courses for the 2012-2013 academic year.

Acct 4900: Accounting Senior Seminar, David Schlichting
Art 1700: Intro to Art History, Carolyn Hudson
Art 2700: Ancient Art, Carolyn Hudson
Art 2705: Modern Art, Carolyn Hudson
Art 2710: Arts of the Americas, Anne Cassidy
Art 3720: Arts of Africa, Anne Cassidy
Art 3730: Masterpieces in Asian Art and Architecture, Anne Cassidy
Art 4000: Senior Seminar in Studio Art, Kim Greene
Art 4000: Senior Seminar in Studio Art, Diane Levesque
Art 4700: Senior Seminar in Art History, Anne Cassidy
Asns 4000: Senior Seminar, Jim Lochtefeld
At 4080: Administration in Athletic Training, Laurie Jensen
Biol 2300: Cell and Molecular Biology; Elaine Radwanski, Deborah Tobiason, Temple Burling
Biol 400T: Biology and Geography of Nicaragua, Julio Rivera/Pat Pfaffle
Biol 4120: Senior Thesis, Dan Choffnes, Patrick Pfaffle, Elaine Radwanski, Scott Hegrenes, Kristopher Koudelka, Temple Burling, Tracy Gartner, Dan Choffnes, Thomas Carr, Deanna Byrnes, Dana Garrigan, Deborah Tobiason
Busa 2340: Applied Statistics for Economics and Management, Tom Groleau
Busa 3300: Operations Management / Lean Manufacturing, Donald Gillespie
Busa/Mlan 675J Global Business and Culture: J-Term Argentina, Mimi Yang/David Schlichting
Cdm 200T: Journalism in Europe: Football and Fashion, Jon Bruning
Cdm 3150: History of Graphic Design, Laura Rodman Huaracha
Cdm 3300: Writing For Media, Paul Chilsen
Cdm 3300: Writing For Media, Ilyse Bombicino
Cdm 3450: Mass Communication, Jon Bruning
Cdm 4010: Senior Seminar for Communications Majors, Jon Bruning
Cdm 4030: Senior Seminar in Public Relations, Ilyse Bombicino
Chem 4000: Senior Seminar, Tim Eckert
Chem 4000: Senior Seminar, Kristopher Koudelka
Chem 4000: Senior Seminar, Janice Pellino
Chn/Jpn 3070: Chinese/Japanese Culture and Language, Yan Wang
Clas/Phil 200T: Homer’s Iliad & Odyssey, Richard Heitman
Clas 2450: Race, Ethnicity and Gender in the Ancient World, Christine Renaud
Clas 2450: The Other: Race, Ethnicity and Gender in the Ancient World, Chris Renaud
Clas 2750: Research Methods, Chris Von Dehsen
Clas 2750: Research Methods, Chris Renaud
Clas 2750: Research Methods, Yamina Mermer
Cls 3100: Age of Augustus, Chris Renaud
Clas 3250: Field Archaeology, Chris Renaud
Clas/Reli 3310: Greek Religions, Chris Renaud
Clas/Reli 3320: Roman Religions, Chris Renaud
Crmj 1000: Criminal Justice System, Rick Matthews
Crmj 2260: Criminology, Kathryn Johnson
Crmj 3010: Police and Society, Bill Miller
Crmj 3020: American Courts, Rick Matthews
Crmj 3020: American Courts, Tom Powers
Crmj 4990: Senior Seminar, Barrington Ottmann
Csci 4350: Software Design and Development, Mark Mahoney
Econ 3270: International Trade, Robert Schlack
Econ/Pols 4050: IPE Senior Seminar, Art Cyr
Econ 4400: Seminar and History of Economic Thought, Robert Schlack, Brent McClintock
Educ 2010: Educational Psychology and Assessment, Tom Wolff, Dennis Munk, Karen Sconzert
Educ 2010: Educational Psychology and Assessment, Roger Bass
Educ 3220: Reading and Language Arts in Elementary School I, Jacqueline Easley, Patricia Rieman
Educ 3220: Reading and Language Arts in Elementary School I, Sharon Tilton
Educ 3250: Teaching Mathematics Effectively in Elementary and Middle School, Barb Short
Educ 3250: Teaching Mathematics Effectively in Elementary and Middle School, Prisca Moore
Educ 3520: Developmental and Content Area Reading, Jacqueline Easley, Patricia Rieman
Engl 1060: Interpreting Literature, Amy Bruning
Engl 1060: Interpreting Literature, Annette Duncan
Engl 1160: Introduction to Literature, Pam Smiley
Engl 200T: Bible as Literature, Annette Duncan
Engl 2010: American Literature, Pam Smiley
Engl 2010: American Literature, Annette Duncan
Engl 2010: American Literature, Dexter Westrum
Engl 2050: Creative Writing, Caryl Pagel
Engl 2050: Creative Writing, Jean Preston
Engl 2050: Creative Writing, Annette Duncan
Engl 2050: Creative Writing, Alan Wallace
Engl 2050: Creative Writing, Richard Meier
Engl 2060: Expository Composition, Valerie Laken
Engl 3010: Literature in its Time I: Shakespeare’s Comic Contemporaries, Maria Carrig
Engl 3040: Advanced Writing Poetry, Richard Meier
Engl 3750: History and Structure of the English Language, Alan Wallace
Engl 3750: History and Structure of the English Language, Leonard Schulze
Engl 4100: Senior Seminar, Maria Carrig
Engl 4100: Senior Seminar, Pam Smiley
Envs 1600: Introduction to Environmental Science, Tracy Gartner, Sarah A. Rubinfeld
Envs 4000: Senior Seminar in Environmental Science, Tracy Gartner, Sarah A. Rubinfeld
Esns 2000: Classic to Contemporary Leadership Theory, Gary Williams
Esns 3200: Development and Operation of Technology-Based Business, Doug Arion
Esns 3200: Development and Operation of Technology-Based Business, Alexander Tiahnybok
Exss 2350: Sport and Exercise Psychology, Gary Williams
Exss 2700: Elementary Physical Education/Principles of Movement, Susanna Swenson
Exss 3010: Tests and Measurements in Exercise and Sport Science, Cynthia Allen
Exss 3010: Tests and Measurements in Exercise and Sport Science, Michelle Bonn
Exss 4050: Physiology of Exercise, Cynthia Allen
Exss 4200: Methods and Materials, Cynthia Allen
Geos 3450: Urban Geography, Julio Rivera
Geos 4000: Senior Seminar, Joy Mast
Geos 400T: Biology and Geography of Nicaragua, Julio Rivera/Pat Pfaffle
Geos 400T: Senior Seminar in Geography, Matt Zorn
Genl 675J: International Financial and Cultural Analysis of the United Kingdom, Joe Wall
Genl 675J: The Worlds of Risk: Bell Curves and Black Swans, Jim Peterson
Genl 675J: The Fiction of Science Fiction, Julie Dahlstrom
Germ 3090: The German-Speaking World: Cultural and Intellectual Life, Richard Sperber
Germ 3110: Interpreting Written Texts in German, Richard Sperber
Germ 4010: Senior Seminar in German, Richard Sperber
Gifw 2410: Foundations of the Natural Sciences, Brian Schwartz
GFW 4000: Capstone Seminar, Joseph McAlhany
Gnr 6920:International Financial and Cultural Analysis of Ireland
Grm 4010: Senior Seminar in German, Greg Baer
Hist 200T: Religious Rebellion in China, Steve Udry
Hist 2200: Historical Methods, Stephanie Mitchell
Hist 2200: Historical Methods, Steve Udry
Hist 2200: Historical Methods, John Leazer
Hist 2200: Historical Methods, Eric Pullin
Hist 4000: Senior Seminar, Steve Udry
Hist 4000: Senior Seminar, Stephanie Mitchell
Jpn/Chn 3070: Chinese/Japanese Culture and Language, Yan Wang
Math 1030: Applied Mathematics, Charlotte Chell
Math 1120: Calculus I, Charlotte Chell
Math 2040: Linear Algebra, Aaron Trautwein
Math 2040: Linear Algebra, Mike Nicholas
Math 3040: Abstract Algebra, Erik Tou
Math 3040: Abstract Algebra, Charlotte Chell
Math 3040: Abstract Algebra, Aaron Trautwein
Math 3120: Real Analysis, Mark Snavely
Mgt 3120: Principles of Management, William Matelski
Mgmt 3710: International Management, Colleen OBrien
Mgmt 4050: Security Portfolio Analysis, Joe Wall
Mgmt 4900: Business Policy Seminar, Mary Krome
Mgmt 4900: Business Policy Seminar, Mark Miller
Mgmt 4900: Business Policy Seminar, Rich Fields
Mgmt 4900: Business Policy Seminar, Cathy Duffy
Mlan 200T: Heroes, Dreamers and Scoundrels of Spain, Sarah Cyganiak
Mlan 3110: Interprétation de textes écrits en Français, Pascal Rollet
Mlan 400T: Modern Francophone Cultures through Film and Multimedia, Isabel Rivero-Vila
Mlan 4010: Spanish Senior Seminar, Lynn Loewen, Matt Borden
Mlan 4010: Senior Seminar in French, Pascal Rollet
Mlan 4010: Senior Seminar in Chinese, Mimi Yang
Mlan/Busa 675J: Global Business and Culture: J-Term Argentina, Mimi Yang/David Schlichting
Mrkt 4900: Marketing Research Senior Seminar, Jan Owens
Musi 1160: Musicianship Skills in Context, Dimitri Shapovalav
Musi 1170: Music Technology & Industry, Mark Petering
Musi/Soc 200T: Cultural Expressions of American Music Theatre, Amy Haines and Mathew Somlai
Musi 400T-04: Topics in Music History: Modernism, Dimitri Shapovalav
Musi 400T-02: Topics in Music: Music History/Literature Depth – History of the Wind Band, James Ripley
Musi 400T: Topics in Music History: Romanticism, Dimitri Shapovalov
Neur 2500: Research Methods in Neuroscience, Dan Miller
Phil/Clas 271: Homer’s Iliad & Odyssey, Richard Heitman
Phys 200T: Planet Quest, Julie Dalhstrom
Phys 2300: Modern Physics, Brian Schwartz
Phys 400T: Microgravity Environments, Kevin Crosby
Phys 4110: Observational Astrophysics, Doug Arion
Phys 4120: Experimental Physics, Brian Schwartz
Pols 2050: Philosophical Foundations of Political Economy, Art Cyr
Pols/Soci/Womg 200T: Women in Developing Countries: Africa, Asia, and the Middle East, Ellen Hauser
Pols 2900: Constitutional Law I: Separation of Powers, Jonathan Marshall
Pols 2910: Constitutional Law II: Civil Rights and Civil Liberties, Jonathan Marshall
Pols 3030: Women of Africa, Ellen Hauser
Pols 3100: Logic of Political Inquiry, Jerald Mast
Pols 3250: Classics of Political Thought, Paul Ulrich
Pols 3400: Chinese Politics, Jonathan Marshall
Pols 3440/Soci 200T: African Transitions, Ellen Hauser
Pols 4000: Senior Seminar, Jeff Roberg
Pols/Econ 4050: IPE Senior Seminar, Art Cyr
Psyc 2300: Cognition, Leslie Cameron
Psyc 2900: Experimental Psychology, David J. Rademacher
Psyc 3650: Child Psychopathology, Ingrid Tiegel
Psyc 3700: Thesis Development, Robert Maleske
Psyc 4000: Senior Seminar, Robert Maleske
Reli 1000: Understandings of Religion, Jim Lochtefeld
Reli 1000: Understandings of Religion, Chris Von Dehsen
Reli 1000: Understandings of Religion, Sandra Bisciglia
Reli 2010: Hebrew Bible, Sandra Bisciglia
Reli 2750: Research Methods, Chris Renaud
Reli 2750: Research Methods, Yamina Mermer
Reli 2750: Research Methods, Christian Von Dehsen
Reli 3020: Women and the Bible, Sandra Bisciglia
Reli/Clas 3310: Greek Religions, Chris Renaud
Reli/Clas 3320: Roman Religions, Christine Renaud
Reli 3350: Religion and Society, Tom Simpson
Soci 1000: Principles of Sociology, Rick Matthews
Soci 1000: Principles of Sociology, Bill Miller
Soci 1000: Principles of Sociology, Michele Stander
Soci 1010: Sociology of Social Problems, Rick Matthews
Soci 1020: Cultural Anthropology, Mathew Somlai
Soci 200T: Alaskan Settlers, Marianne Unger
Soci 200T: American Indian Ethno-history: Investigating Protest and Place, Mathew Somlai
Soci/Womg/Pols 200T: Women in Developing Countries: Africa, Asia, and the Middle East, Ellen Hauser
Soci 200T/Pols 3440: African Transitions, Ellen Hauser
Soci 200T: Elite Deviance, Rick Matthews
Soc/Musi 200T: Cultural Expressions of American Music Theatre, Amy Haines and Mathew Somlai
Soci 2040: Sociology of Religion, Marianne Unger
Soci 2270: Juvenile Delinquency, Rick Matthews
Soci 3240: Logic of Sociological Inquiry, Bill Miller
Soci 4990: Senior Seminar, Bill Miller
Soci 4990: Senior Seminar, Stephen Lyng
Soci 4990: Senior Seminar, Rick Matthews
Swk 2200: Child Welfare Policy and Practice, Ruth Fangmeier
Swk 2200: Child Welfare Policy and Practice, Danielle Geary
Swk 2200: Topics in Child Welfare, Danielle Geary, Jen Winkler
Swk 2210: Family Violence: An Overview, Danielle Geary
Swk 2210: Family Violence: An Overview, Jennifer Winkler
Swk 2400: Human Behavior and Social Environment, Linda Noer
Swk 2400: Human Behavior and Social Environment, Danielle Geary
Swk 3100: Social Welfare Policy Analysis, Danielle Geary
Swk 400T: Family Violence, Ruth Fangmeier
Span 3080: The Spanish Speaking World, Yin Yang
Span 3080: The Spanish Speaking World: Cultural and Intellectual Life, Isabel Rivero-Vila
Span 3080: The Spanish Speaking World: Cultural and Intellectual Life, Matt Borden
Span 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Erik Kulke
Span 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Ed Montanaro
Span 3110: Interpreting Written Texts, Isabel Rivero-Vila
Span 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Sarah Cyganiac
Span 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Lynn Loewen
Thtr 2900: Play Reading and Analysis, Neil Scharnick
Thtr 4550: Directing, Herschel Kruger
Womg 200T: I Shop Therefore I Am, Brad Zopf
Womg 200T: Growing Old in America, Ruth Fangmeier & Jean Preston
Womg/Soci/Pols 200T: Women in Developing Countries: Africa, Asia, and the Middle East, Ellen Hauser
Womg 200T/Clas 2450: Race, Ethnicity and Gender in the Ancient World, Christine Renaud
Womg 3110: Women’s and Gender Studies Theory, Ellen Hauser (was 310)
Womg 400T: Family Violence, Ruth Fangmeier

WI Trained Faculty, Fall 2012

The following faculty members completed Writing Across the Curriculum training in the Fall 2012 Workshops.

Ron Bailey
Michael Brent
Brant Carlson
Cassie Lau
Janice Pellino
Eric Pullin
Denise Rattigan
Michael Seyller
Rachel Tollett
Joanne Frietag