Minutes: May 2015

WAC Meeting Minutes
May 9, 2015

12:00p.m., DSC 196

Present: Matthews, Snavely, Steege, Heinrichs, Pullin, Greene

We approved the following course proposals:

CHM 4000 Chemistry Senior Seminar, Janice Pellino
CDM 3350 Public Relations Writing, Colleen Kappeler
CLS 4100 Senior Seminar, Ben DeSmidt
ENG 1160 Introduction to Literary Studies, Allyson Kiesel
HIS 4000 Senior Seminar, Eric Pullin

We approved the minutes from the February meeting after a discussion of working with the Registrar’s Office and other committees like Csym and GH to create a calendar to let department chairs know the important deadlines for passing courses. Abby volunteered to work on the calendar over the summer.

Meeting adjourned at 12:30. Submitted by Matthews

Minutes: February 2015

WAC Meeting Minutes

February 20, 2015

12:00p.m., LH 331

Present: Matthews, Snavely, Steege, Heinrichs, Cronovich, Greene

We approved the minutes from the October meeting.

We passed the following course proposals:

FRN 4010 Senior Seminar in French, Isabel Rivero-Vila

CRJ 2260 Criminology, Rick Mathews

Discussion of course approval process:

Eric sent an email to the committee about the course approval process, and the criteria we use to pass courses. We discussed our role in the course approval process (and WAC more broadly). Matthews noted that historically, we have not been “pass or fail.” Rather, we have worked with our colleagues to facilitate course approvals. He noted that in order for WAC to succeed, we need wide participation by the faculty throughout the College. The need to promote WAC, however, needs to be balanced with course proposals that have integrity.

We also discussed committee composition and noted that it might change given the proposal by the Academic Senate.

As it stands, it is difficult for the entire committee to meet.

We discussed e-votes, and the problem of committee members that do not respond. We decided to end the practice of e-voting on course proposals.

We had a long discussion about the course schedule. Every semester, departments add courses to the schedule that have not been approved. Currently, Mark and Rick work together to check the course schedule each semester and send emails to solicit proposals for unapproved course-instructor pairs. While time-consuming, we have not found a better method to ensure the course schedule is accurate. We will continue to think about ways to make sure departments and instructors are not listing unapproved WI courses on the schedule.

Meeting adjourned at 1:00. Submitted by Matthews

 

Minutes: October 2014

WAC Meeting Minutes

Monday, October 27

2:00 p.m., LH 331

Present: Matthews, Snavely, Steege, Heinrichs, Pullin, Ryan

We passed the following courses:

Denise Rattigan EDU 3110 Passed conditionally: she needs to resubmit her proposal with all necessary information (the committee requested it for our   records).

Ed Montanaro SPN 4010

Daniel Geary SWK 3000

Abby will send Mark and Rick a list of the WI J-term and spring courses so we can check it for accuracy.

Discussion of preliminary research findings: Mark Snavely

Mark has created an electronic form to store the information from the interviews with faculty. He’s planning to talk to a small handful of faculty (Ron Cronovich, Pam Smiley, and Aaron Trautwein to see if they need to make any changes to the questionnaire.

Matthews gave an update on the work with departments. He met with Christine Blaine to see whether the WAC Committee can do anything to help the Chemistry Department to offer more WI courses. Christine is going to talk to the rest of the department and get back to Matthews.

Meeting adjourned at 3:00 p.m.

Submitted by Matthews

WI Courses 2015-2016

This list contains all courses approved as writing intensive courses for the 2015-2016 academic year.

ACC/ECN 675AW Tp: Financial Crime, Julie Dawson, Catherine Lau
ACC/MKT/MGT 4900: Senior Seminar, David Schlichting
ACC/MGT/MKT 4900: Senior Seminar, Cathy Duffy
ACC/MGT/MKT 4900: Senior Seminar, Mark Miller
ACC/MGT/MKT 4900: Senior Seminar, Mary Krome
ACC/MGT/MKT 4900: Senior, Rich Fields
ACC/MGT/MKT 4900: Senior Seminar, Jan Owens
ART 1700: Intro to Art History, Carolyn Hudson
ART 2700: Ancient Art, Carolyn Hudson
ART 2705: Modern Art, Carolyn Hudson
ART 2710: Arts of the Americas, Anne Cassidy
ART 3720: Arts of Africa, Anne Cassidy
ART 3730: Masterpieces in Asian Art and Architecture, Anne Cassidy
ART 4000: Senior Seminar in Studio Art, Diane Levesque
ART 4000: Senior Seminar in Studio Art, Kim Greene
ART 4700: Senior Seminar in Art History, Anne Cassidy
ASN 4000: Senior Seminar, Jim Lochtefeld
ATH 4080: Administration in Athletic Training, Laurie Jensen
BIO 2300: Cell and Molecular Biology; Elaine Radwanski, Deborah Tobiason, Temple Burling, Amareshwar Singh, Andrea Henle (pending workshop)
BIO 400T: Biology and Geography of Nicaragua, Julio Rivera/Pat Pfaffle
BIO 4120: Senior Thesis, Dan Choffnes, Patrick Pfaffle, Elaine Radwanski, Scott Hegrenes, Kristopher Koudelka, Temple Burling, Tracy Gartner, Dan Choffnes, Thomas Carr, Deanna Byrnes, Dana Garrigan, Deborah Tobiason, Paul Martino, Amareshwar Singh
BUS 2340: Applied Statistics for Economics and Management, Tom Groleau
BUS 3300: Operations Management / Lean Manufacturing, Donald Gillespie
BUS/MLA 675J Global Business and Culture: J-Term Argentina, Mimi Yang/David Schlichting
CDM 200T: Journalism in Europe: Football and Fashion, Jon Bruning
CDM 3150: History of Graphic Design, Laura Rodman Huaracha
CDM 3300: Writing For Media, Ilyse Bombicino
CDM 3300: Writing For Media, Paul Chilsen
CDM 3450: Mass Communication, Jon Bruning
CDM 4010: Senior Seminar for Communications Majors, Jon Bruning
CDM 4030: Senior Seminar in Public Relations, Ilyse Bombicino
CDM 675: Tp: Sports Journalism, Jon Bruning
CHM 4000: Senior Seminar, Janice Pellino
CHM 4000: Senior Seminar, Kristopher Koudelka
CHM 4000: Senior Seminar, Tim Eckert
CHM 4000: Senior Seminar, Joshua Neukom
CHN/JPN 3070: Chinese/Japanese Culture and Language, Yan Wang
CRJ 2260: Criminology, Rick Matthews
CLS 2450: Race, Ethnicity and Gender in the Ancient World, Christine Renaud
CLS 2450: The Other: Race, Ethnicity and Gender in the Ancient World, Chris Renaud
CLS 2750: Research Methods, Chris Renaud
CLS 2750: Research Methods, Chris Von Dehsen
CLS 2750: Research Methods, Yamina Mermer
CLS 3100: Age of Augustus, Chris Renaud
CLS 3250: Field Archaeology, Chris Renaud
CLS/PHL 200T: Homer’s Iliad & Odyssey, Richard Heitman
CLS/REL 3310: Greek Religions, Chris Renaud
CLS/REL 3320: Roman Religions, Chris Renaud
CRJ 1000: Criminal Justice System, Rick Matthews
CRJ 2260: Criminology, Kathryn Johnson
CRJ 3010: Police and Society, Bill Miller
CRJ 3020: American Courts, Rick Matthews
CRJ 3020: American Courts, Tom Powers
CRJ 4990: Senior Seminar, Barrington Ottmann
CRJ 4990: Senior Seminar, Bill Miller, Rick Matthews, Steve Lyng, Wayne Thompson
CSC 4350: Software Design and Development, Mark Mahoney
ECN 3270: International Trade, Robert Schlack
ECN 3310: History of Economic Thought, Robert Schlack, Brent McClintock
ECN 4400: Seminar and History of Economic Thought, Robert Schlack, Brent McClintock
ECN 4410: Senior Seminar in Economics, Brent McClintock
ECN/POL 4050: IPE Senior Seminar, Art Cyr
ECN 675J: Financial Crime in Fact and Fiction, Catherine Lau
EDU 2010: Educational Psychology and Assessment, Roger Bass
EDU 3110: Assessment of Exceptional Learners, Denise Rattigan
EDU 2010: Educational Psychology and Assessment, Tom Wolff, Dennis Munk, Karen Sconzert, Ronald Bailey
EDU 3220: Reading and Language Arts in Elementary School I, Jacqueline Easley, Patricia Rieman
EDU 3220: Reading and Language Arts in Elementary School I, Sharon Tilton
EDU 3250: Teaching Mathematics Effectively in Elementary and Middle School, Barb Short
EDU 3250: Teaching Mathematics Effectively in Elementary and Middle School, Prisca Moore
EDU 3520: Developmental and Content Area Reading, Jacqueline Easley, Patricia Rieman
ENG 1060: Interpreting Literature, Amy Bruning
ENG 1060: Interpreting Literature, Annette Duncan
ENG 1160: Introduction to Literature, Pam Smiley
ENG 200T: Bible as Literature, Annette Duncan
ENG/SOC 200CW: Tp: Film and Literature: Urban Social Problems, Rick Matthews, Pam Smiley
ENG 2010: American Literature, Annette Duncan
ENG 2010: American Literature, Dexter Westrum
ENG 2010: American Literature, Pam Smiley
ENG 2050: Creative Writing, Alan Wallace
ENG 2050: Creative Writing, Annette Duncan
ENG 2050: Creative Writing, Caryl Pagel
ENG 2050: Creative Writing, Jean Preston
ENG 2050: Creative Writing, Richard Meier
ENG 2060: Expository Composition, Valerie Laken
ENG 2060: Expository Composition, Annette Duncan
ENG 3010: Literature in its Time I: Shakespeare’s Comic Contemporaries, Maria Carrig
ENG 3040: Advanced Writing Poetry, Richard Meier
ENG 3040: Advanced Fiction Writing, Dexter Westrum
ENG 3750: History and Structure of the English Language, Alan Wallace
ENG 3750: History and Structure of the English Language, Leonard Schulze
ENG 4100: Senior Seminar, Maria Carrig
ENG 4100: Senior Seminar, Pam Smiley
ENG 4100: Senior Seminar, Alyson Kiesel
ENV 1600: Introduction to Environmental Science, Tracy Gartner, Sarah A. Rubinfeld
ENV 4000: Senior Seminar in Environmental Science, Tracy Gartner, Sarah A. Rubinfeld
ESN 2000: Classic to Contemporary Leadership Theory, Gary Williams
ESN 3200: Development and Operation of Technology-Based Business, Alexander Tiahnybok
ESN 3200: Development and Operation of Technology-Based Business, Doug Arion
EXS 2350: Sport and Exercise Psychology, Gary Williams
EXS 2700: Elementary Physical Education/Principles of Movement, Susanna Swenson
EXS 3010: Tests and Measurements in Exercise and Sport Science, Cynthia Allen
EXS 3010: Tests and Measurements in Exercise and Sport Science, Michelle Bonn
EXS 4050: Physiology of Exercise, Cynthia Allen
EXS 4200: Methods and Materials, Cynthia Allen
GEO 3450: Urban Geography, Julio Rivera
GEO 4000: Senior Seminar, Joy Mast, Kurt Piepenburg
GEO 400T: Biology and Geography of Nicaragua, Julio Rivera/Pat Pfaffle
GEO 400T: Senior Seminar in Geography, Matt Zorn
GFW 2410: Foundations of the Natural Sciences, Brian Schwartz
GFW 4000: Capstone Seminar, Joseph McAlhany
GNR 675J: International Financial and Cultural Analysis of the United Kingdom, Joe Wall
GNR 675J: The Fiction of Science Fiction, Julie Dahlstrom
GNR 675J: The Worlds of Risk: Bell Curves and Black Swans, Jim Peterson
GNR 6920:International Financial and Cultural Analysis of Ireland
GRM 3090: The German-Speaking World: Cultural and Intellectual Life, Richard Sperber
GRM 3110: Interpreting Written Texts in German, Richard Sperber
GRM 4010: Senior Seminar in German, Greg Baer
GRM 4010: Senior Seminar in German, Richard Sperber
HIS 200T: Religious Rebellion in China, Steve Udry
HIS 2200: Historical Methods, Eric Pullin
HIS 2200: Historical Methods, John Leazer
HIS 2200: Historical Methods, Stephanie Mitchell
HIS 2200: Historical Methods, Steve Udry
HIS 2450: A Social History of Japan Through Film, Steve Udry
HIS 4000: Senior Seminar, Stephanie Mitchell
HIS 4000: Senior Seminar, Steve Udry
JPN/CHN 3070: Chinese/Japanese Culture and Language, Yan Wang
JPN 4010: Japanese Senior Thesis/ Project, Yan Wang
MGT 3120: Principles of Management, William Matelski
MGT 3710: International Management, Colleen OBrien
MGT 4050: Security Portfolio Analysis, Joe Wall
MGT/MKT/ACC 4900: Senior Seminar, Cathy Duffy
MGT/MKT/ACC 4900: Senior Seminar, Mark Miller
MGT/MKT/ACC 4900: Senior Seminar, Mary Krome
MGT/MKT/ACC 4900: Senior, Rich Fields
MGT/MKT/ACC 4900: Senior Seminar, Jan Owens
MGT/MKT/ACC 4900: Senior Seminar, David Schlichting
MKT/MGT/ACC 4900: Senior Seminar, Cathy Duffy
MKT/MGT/ACC 4900: Senior Seminar, Mark Miller
MKT/MGT/ACC 4900: Senior Seminar, Mary Krome
MKT/MGT/ACC 4900: Senior, Rich Fields
MKT/MGT/ACC 4900: Senior Seminar, Jan Owens
MKT/MGT/ACC 4900: Senior Seminar, David Schlichting
MLA 200T: Heroes, Dreamers and Scoundrels of Spain, Sarah Cyganiak
MLA 3110: Interprétation de textes écrits en Français, Pascal Rollet, Isabel Rivero-Vila
MLA 400T: Modern Francophone Cultures through Film and Multimedia, Isabel Rivero-Vila
MLA 4010: Senior Seminar in Chinese, Mimi Yang
MLA 4010: Senior Seminar in French, Pascal Rollet
MLA 4010: Senior Seminar in French, Isabel Rivero-Vila
MLA 4010: Spanish Senior Seminar, Lynn Loewen, Matt Borden, Edward Montanero
MLA/BUS 675J: Global Business and Culture: J-Term Argentina, Mimi Yang/David Schlichting
MTH 1030: Applied Mathematics, Charlotte Chell
MTH 1120: Calculus I, Charlotte Chell
MTH 2040: Linear Algebra, Aaron Trautwein
MTH 2040: Linear Algebra, Mike Nicholas
MTH 3040: Abstract Algebra, Aaron Trautwein
MTH 3040: Abstract Algebra, Charlotte Chell
MTH 3040: Abstract Algebra, Erik Tou
MTH 3040: Abstract Algebra, Sara Jensen
MTH 3040: Abstract Algebra, Justin Albert
MTH 3120: Real Analysis, Mark Snavely
MUS 1160: Musicianship Skills in Context, Dimitri Shapovalav
MUS 1170: Music Technology & Industry, Mark Petering
MUS 2200: Popular Music in America, David Ness
MUS 400T-02: Topics in Music: Music History/Literature Depth – History of the Wind Band, James Ripley
MUS 400T-04: Topics in Music History: Modernism, Dimitri Shapovalav
MUS 400T: Topics in Music History: Romanticism, Dimitri Shapovalov
MUS/SOC 200T: Cultural Expressions of American Music Theatre, Amy Haines and Mathew Somlai
NEU 2500: Research Methods in Neuroscience, Dan Miller
PHL/CLS 271: Homer’s Iliad & Odyssey, Richard Heitman
PHY 200T: Planet Quest, Julie Dalhstrom
PHY 2300: Modern Physics, Brian Schwartz, Jean Quashnock
PHY 400T: Microgravity Environments, Kevin Crosby
PHY 4110: Observational Astrophysics, Doug Arion
PHY 4120: Experimental Physics, Brian Schwartz, Brant Carlson
POL 2050: Philosophical Foundations of Political Economy, Art Cyr
POL 2900: Constitutional Law I: Separation of Powers, Jonathan Marshall
POL 2910: Constitutional Law II: Civil Rights and Civil Liberties, Jonathan Marshall
POL 3030: Women of Africa, Ellen Hauser
POL 3100: Logic of Political Inquiry, Jerald Mast
POL 3250: Classics of Political Thought, Paul Ulrich
POL 3400: Chinese Politics, Jonathan Marshall
POL 3440/SOC 200T: African Transitions, Ellen Hauser
POL 4000: Senior Seminar, Jeff Roberg
POL/ECN 4050: IPE Senior Seminar, Art Cyr
POL/SOC/WMG 200T: Women in Developing Countries: Africa, Asia, and the Middle East, Ellen Hauser
PYC 2300: Cognition, Leslie Cameron
PYC 2900: Experimental Psychology, David J. Rademacher
PYC 3650: Child Psychopathology, Ingrid Tiegel
PYC 3700: Thesis Development, Robert Maleske, Leskinin
PYC 4000: Senior Seminar, Robert Maleske
PYC 4000: Senior Seminar, Butler
PYC 4000: Senior Seminar, Leskinin
REL 1000: Understandings of Religion, Chris Von Dehsen
REL 1000: Understandings of Religion, Jim Lochtefeld
REL 1000: Understandings of Religion, Sandra Bisciglia
REL 2010: Hebrew Bible, Sandra Bisciglia
REL 2750: Research Methods, Chris Renaud
REL 2750: Research Methods, Christian Von Dehsen
REL 2750: Research Methods, Yamina Mermer
REL 3020: Women and the Bible, Sandra Bisciglia
REL 3350: Religion and Society, Tom Simpson
REL/CLS 3310: Greek Religions, Chris Renaud
REL/CLS 3320: Roman Religions, Christine Renaud
SOC 1000: Principles of Sociology, Bill Miller
SOC 1000: Principles of Sociology, Michele Stander
SOC 1000: Principles of Sociology, Rick Matthews
SOC 1010: Sociology of Social Problems, Rick Matthews
SOC 1020: Cultural Anthropology, Mathew Somlai
SOC 200T: Alaskan Settlers, Marianne Unger
SOC 200T: American Indian Ethno-history: Investigating Protest and Place, Mathew Somlai
SOC 200T: Elite Deviance, Rick Matthews
SOC 200T/POL 3440: African Transitions, Ellen Hauser
SOC/ENG 200CW: Tp: Film and Literature: Urban Social Problems, Rick Matthews, Pam Smiley
SOC 2040: Sociology of Religion, Marianne Unger
SOC 2270: Juvenile Delinquency, Rick Matthews
SOC 3240: Logic of Sociological Inquiry, Rick Matthews
SOC 3240: Logic of Sociological Inquiry, Bill Miller
SOC 3520: America at War, Christopher Lynch
SOC 4990: Senior Seminar, Bill Miller, Rick Matthews, Steve Lyng, Wayne Thompson
SOC/MUS 200T: Cultural Expressions of American Music Theatre, Amy Haines and Mathew Somlai
SOC/WMG/POL 200T: Women in Developing Countries: Africa, Asia, and the Middle East, Ellen Hauser
SPN 3080: The Spanish Speaking World, Yin Yang
SPN 3080: The Spanish Speaking World: Cultural and Intellectual Life, Isabel Rivero-Vila, Ruth Solarte
SPN 3080: The Spanish Speaking World: Cultural and Intellectual Life, Matt Borden, Erik Kulke
SPN 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Ed Montanaro
SPN 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Erik Kulke
SPN 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Lynn Loewen
SPN 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Sarah Cyganiac
SPN 3110: Interpreting Written Texts, Isabel Rivero-Vila
SPN 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Yin Yang
SPN 400T: Contemporary Latin American Detective Fiction, Ed Montanaro
SPN 400T: Contemporary Latin American Detective Fiction, Edward Montanaro
SWK 2200: Child Welfare Policy and Practice, Danielle Geary
SWK 2200: Child Welfare Policy and Practice, Ruth Fangmeier
SWK 2200: Topics in Child Welfare, Danielle Geary, Jen Winkler
SWK 2210: Family Violence: An Overview, Danielle Geary
SWK 2210: Family Violence: An Overview, Jennifer Winkler
SWK 2400: Human Behavior and Social Environment, Danielle Geary
SWK 2400: Human Behavior and Social Environment, Linda Noer
SWK 3000: Social Welfare Research, Danielle Geary
SWK 3100: Social Welfare Policy Analysis, Danielle Geary
SWK 400T: Family Violence, Ruth Fangmeier
THR 2900: Play Reading and Analysis, Neil Scharnick
THR 3050: Dance History, Stacy Pottinger
THR 4550: Directing, Herschel Kruger
WMG 200T: Growing Old in America, Ruth Fangmeier & Jean Preston
WMG 200T: I Shop Therefore I Am, Brad Zopf
WMG 200T/CLS 2450: Race, Ethnicity and Gender in the Ancient World, Christine Renaud
WMG 3110: Women’s and Gender Studies Theory, Ellen Hauser (was 310)
WMG 400T: Family Violence, Ruth Fangmeier
WMG/SOC/POL 200T: Women in Developing Countries: Africa, Asia, and the Middle East, Ellen Hauser

Minutes of the 9/19 WAC Meeting

WAC Meeting Minutes
9/19/2014
LH 331
10:00 to 11:00

Present: Snavely, Steege, Heinrichs, Greene, Cronovich, Matthews.

Course proposals:

Approved MTH 3040 Abstract Algebra, Justin Albert
Approved ECN 675 J, Financial Crime in Fact and Fiction, Catherine Lau

Discussion of subcommittees:

We decided to form three subcommittees to work on three issues in the action plan:

Subcommittee 1: Mark Snavely will lead the effort to conduct research with individual faculty members who have taught WI courses. We are interested in learning how the WI requirement has changed the ways in which faculty teach their courses. Mark will send faculty members their original course proposals. Mark will follow up in person to have a conversation about teaching WI courses, the ways in which faculty have modified courses based on WAC principals, and how the WAC Committee might support future efforts to improve the teaching of writing. Mark will ask Kathy and Eric whether they will serve on this subcommittee. Mark believes he should have time to interview one or two colleagues before the October meeting, reporting back to the WAC Committee at that time.

Subcommittee 2: Jean Preston will lead this subcommittee to explore ways in which we might improve the developmental writing program. Ron agreed to serve on this subcommittee.

Subcommittee 3: Rick Matthews and Kim Greene will meet with some departments to explore 1.) ways in which departments might offer more than one WI course for their majors (e.g., departments that only offer the senior seminar as WI), and 2.) the willingness of departments to offer writing enriched majors.

Meeting adjourned at 11:00

WI Trained Faculty, Fall 2014

The following faculty members completed the WAC training workshop in the Fall of 2014.

Abel, Colleen
Albert, Justin
Davis, Kathryn
Eckstein, Gary
Jensen, Sara
Kappeler, Colleen
Keenan, Katie
Kulovitz, Kimberly
Lipman, Amy
Lumelsky, Paula Schevers
Leskinen, Emily
Miller, Ryan Peter
McGuire, Anna Antaramian
McGuire, Patrick
Mattek, Michael
Neukom, Joshua
Origitano, Catlyn
Russell, Don
Warren, James

WI Courses 2014-2015

This list contains all courses approved as writing intensive courses for the 2014-2015 academic year.

ACC/ECN 675AW Tp: Financial Crime, Julie Dawson, Catherine Lau
ACC/MKT/MGT 4900: Senior Seminar, David Schlichting
ACC/MGT/MKT 4900: Senior Seminar, Cathy Duffy
ACC/MGT/MKT 4900: Senior Seminar, Mark Miller
ACC/MGT/MKT 4900: Senior Seminar, Mary Krome
ACC/MGT/MKT 4900: Senior, Rich Fields
ACC/MGT/MKT 4900: Senior Seminar, Jan Owens
ART 1700: Intro to Art History, Carolyn Hudson
ART 2700: Ancient Art, Carolyn Hudson
ART 2705: Modern Art, Carolyn Hudson
ART 2710: Arts of the Americas, Anne Cassidy
ART 3720: Arts of Africa, Anne Cassidy
ART 3730: Masterpieces in Asian Art and Architecture, Anne Cassidy
ART 4000: Senior Seminar in Studio Art, Diane Levesque
ART 4000: Senior Seminar in Studio Art, Kim Greene
ART 4700: Senior Seminar in Art History, Anne Cassidy
ASN 4000: Senior Seminar, Jim Lochtefeld
ATH 4080: Administration in Athletic Training, Laurie Jensen
BIO 2300: Cell and Molecular Biology; Elaine Radwanski, Deborah Tobiason, Temple Burling, Amareshwar Singh
BIO 400T: Biology and Geography of Nicaragua, Julio Rivera/Pat Pfaffle
BIO 4120: Senior Thesis, Dan Choffnes, Patrick Pfaffle, Elaine Radwanski, Scott Hegrenes, Kristopher Koudelka, Temple Burling, Tracy Gartner, Dan Choffnes, Thomas Carr, Deanna Byrnes, Dana Garrigan, Deborah Tobiason, Paul Martino, Amareshwar Singh
BUS 2340: Applied Statistics for Economics and Management, Tom Groleau
BUS 3300: Operations Management / Lean Manufacturing, Donald Gillespie
BUS/MLA 675J Global Business and Culture: J-Term Argentina, Mimi Yang/David Schlichting
CDM 200T: Journalism in Europe: Football and Fashion, Jon Bruning
CDM 3150: History of Graphic Design, Laura Rodman Huaracha
CDM 3300: Writing For Media, Ilyse Bombicino
CDM 3300: Writing For Media, Paul Chilsen
CDM 3450: Mass Communication, Jon Bruning
CDM 4010: Senior Seminar for Communications Majors, Jon Bruning
CDM 4030: Senior Seminar in Public Relations, Ilyse Bombicino
CDM 675: Tp: Sports Journalism, Jon Bruning
CHM 4000: Senior Seminar, Janice Pellino
CHM 4000: Senior Seminar, Kristopher Koudelka
CHM 4000: Senior Seminar, Tim Eckert
CHM 4000: Senior Seminar, Joshua Neukom
CHN/JPN 3070: Chinese/Japanese Culture and Language, Yan Wang
CRJ 2260: Criminology, Rick Matthews
CLS 2450: Race, Ethnicity and Gender in the Ancient World, Christine Renaud
CLS 2450: The Other: Race, Ethnicity and Gender in the Ancient World, Chris Renaud
CLS 2750: Research Methods, Chris Renaud
CLS 2750: Research Methods, Chris Von Dehsen
CLS 2750: Research Methods, Yamina Mermer
CLS 3100: Age of Augustus, Chris Renaud
CLS 3250: Field Archaeology, Chris Renaud
CLS/PHL 200T: Homer’s Iliad & Odyssey, Richard Heitman
CLS/REL 3310: Greek Religions, Chris Renaud
CLS/REL 3320: Roman Religions, Chris Renaud
CRJ 1000: Criminal Justice System, Rick Matthews
CRJ 2260: Criminology, Kathryn Johnson
CRJ 3010: Police and Society, Bill Miller
CRJ 3020: American Courts, Rick Matthews
CRJ 3020: American Courts, Tom Powers
CRJ 4990: Senior Seminar, Barrington Ottmann
CRJ 4990: Senior Seminar, Bill Miller, Rick Matthews, Steve Lyng, Wayne Thompson
CSC 4350: Software Design and Development, Mark Mahoney
ECN 3270: International Trade, Robert Schlack
ECN 3310: History of Economic Thought, Robert Schlack, Brent McClintock
ECN 4400: Seminar and History of Economic Thought, Robert Schlack, Brent McClintock
ECN 4410: Senior Seminar in Economics, Brent McClintock
ECN/POL 4050: IPE Senior Seminar, Art Cyr
ECN 675J: Financial Crime in Fact and Fiction, Catherine Lau
EDU 2010: Educational Psychology and Assessment, Roger Bass
EDU 3110: Assessment of Exceptional Learners, Denise Rattigan
EDU 2010: Educational Psychology and Assessment, Tom Wolff, Dennis Munk, Karen Sconzert, Ronald Bailey
EDU 3220: Reading and Language Arts in Elementary School I, Jacqueline Easley, Patricia Rieman
EDU 3220: Reading and Language Arts in Elementary School I, Sharon Tilton
EDU 3250: Teaching Mathematics Effectively in Elementary and Middle School, Barb Short
EDU 3250: Teaching Mathematics Effectively in Elementary and Middle School, Prisca Moore
EDU 3520: Developmental and Content Area Reading, Jacqueline Easley, Patricia Rieman
ENG 1060: Interpreting Literature, Amy Bruning
ENG 1060: Interpreting Literature, Annette Duncan
ENG 1160: Introduction to Literature, Pam Smiley
ENG 200T: Bible as Literature, Annette Duncan
ENG/SOC 200CW: Tp: Film and Literature: Urban Social Problems, Rick Matthews, Pam Smiley
ENG 2010: American Literature, Annette Duncan
ENG 2010: American Literature, Dexter Westrum
ENG 2010: American Literature, Pam Smiley
ENG 2050: Creative Writing, Alan Wallace
ENG 2050: Creative Writing, Annette Duncan
ENG 2050: Creative Writing, Caryl Pagel
ENG 2050: Creative Writing, Jean Preston
ENG 2050: Creative Writing, Richard Meier
ENG 2060: Expository Composition, Valerie Laken
ENG 2060: Expository Composition, Annette Duncan
ENG 3010: Literature in its Time I: Shakespeare’s Comic Contemporaries, Maria Carrig
ENG 3040: Advanced Writing Poetry, Richard Meier
ENG 3040: Advanced Fiction Writing, Dexter Westrum
ENG 3750: History and Structure of the English Language, Alan Wallace
ENG 3750: History and Structure of the English Language, Leonard Schulze
ENG 4100: Senior Seminar, Maria Carrig
ENG 4100: Senior Seminar, Pam Smiley
ENG 4100: Senior Seminar, Alyson Kiesel
ENV 1600: Introduction to Environmental Science, Tracy Gartner, Sarah A. Rubinfeld
ENV 4000: Senior Seminar in Environmental Science, Tracy Gartner, Sarah A. Rubinfeld
ESN 2000: Classic to Contemporary Leadership Theory, Gary Williams
ESN 3200: Development and Operation of Technology-Based Business, Alexander Tiahnybok
ESN 3200: Development and Operation of Technology-Based Business, Doug Arion
EXS 2350: Sport and Exercise Psychology, Gary Williams
EXS 2700: Elementary Physical Education/Principles of Movement, Susanna Swenson
EXS 3010: Tests and Measurements in Exercise and Sport Science, Cynthia Allen
EXS 3010: Tests and Measurements in Exercise and Sport Science, Michelle Bonn
EXS 4050: Physiology of Exercise, Cynthia Allen
EXS 4200: Methods and Materials, Cynthia Allen
GEO 3450: Urban Geography, Julio Rivera
GEO 4000: Senior Seminar, Joy Mast
GEO 400T: Biology and Geography of Nicaragua, Julio Rivera/Pat Pfaffle
GEO 400T: Senior Seminar in Geography, Matt Zorn
GFW 2410: Foundations of the Natural Sciences, Brian Schwartz
GFW 4000: Capstone Seminar, Joseph McAlhany
GNR 675J: International Financial and Cultural Analysis of the United Kingdom, Joe Wall
GNR 675J: The Fiction of Science Fiction, Julie Dahlstrom
GNR 675J: The Worlds of Risk: Bell Curves and Black Swans, Jim Peterson
GNR 6920:International Financial and Cultural Analysis of Ireland
GRM 3090: The German-Speaking World: Cultural and Intellectual Life, Richard Sperber
GRM 3110: Interpreting Written Texts in German, Richard Sperber
GRM 4010: Senior Seminar in German, Greg Baer
GRM 4010: Senior Seminar in German, Richard Sperber
HIS 200T: Religious Rebellion in China, Steve Udry
HIS 2200: Historical Methods, Eric Pullin
HIS 2200: Historical Methods, John Leazer
HIS 2200: Historical Methods, Stephanie Mitchell
HIS 2200: Historical Methods, Steve Udry
HIS 2450: A Social History of Japan Through Film, Steve Udry
HIS 4000: Senior Seminar, Stephanie Mitchell
HIS 4000: Senior Seminar, Steve Udry
JPN/CHN 3070: Chinese/Japanese Culture and Language, Yan Wang
JPN 4010: Japanese Senior Thesis/ Project, Yan Wang
MGT 3120: Principles of Management, William Matelski
MGT 3710: International Management, Colleen OBrien
MGT 4050: Security Portfolio Analysis, Joe Wall
MGT/MKT/ACC 4900: Senior Seminar, Cathy Duffy
MGT/MKT/ACC 4900: Senior Seminar, Mark Miller
MGT/MKT/ACC 4900: Senior Seminar, Mary Krome
MGT/MKT/ACC 4900: Senior, Rich Fields
MGT/MKT/ACC 4900: Senior Seminar, Jan Owens
MGT/MKT/ACC 4900: Senior Seminar, David Schlichting
MKT/MGT/ACC 4900: Senior Seminar, Cathy Duffy
MKT/MGT/ACC 4900: Senior Seminar, Mark Miller
MKT/MGT/ACC 4900: Senior Seminar, Mary Krome
MKT/MGT/ACC 4900: Senior, Rich Fields
MKT/MGT/ACC 4900: Senior Seminar, Jan Owens
MKT/MGT/ACC 4900: Senior Seminar, David Schlichting
MLA 200T: Heroes, Dreamers and Scoundrels of Spain, Sarah Cyganiak
MLA 3110: Interprétation de textes écrits en Français, Pascal Rollet, Isabel Rivero-Vila
MLA 400T: Modern Francophone Cultures through Film and Multimedia, Isabel Rivero-Vila
MLA 4010: Senior Seminar in Chinese, Mimi Yang
MLA 4010: Senior Seminar in French, Pascal Rollet
MLA 4010: Senior Seminar in French, Isabel Rivero-Vila
MLA 4010: Spanish Senior Seminar, Lynn Loewen, Matt Borden, Edward Montanero
MLA/BUS 675J: Global Business and Culture: J-Term Argentina, Mimi Yang/David Schlichting
MTH 1030: Applied Mathematics, Charlotte Chell
MTH 1120: Calculus I, Charlotte Chell
MTH 2040: Linear Algebra, Aaron Trautwein
MTH 2040: Linear Algebra, Mike Nicholas
MTH 3040: Abstract Algebra, Aaron Trautwein
MTH 3040: Abstract Algebra, Charlotte Chell
MTH 3040: Abstract Algebra, Erik Tou
MTH 3040: Abstract Algebra, Sara Jensen
MTH 3040: Abstract Algebra, Justin Albert
MTH 3120: Real Analysis, Mark Snavely
MUS 1160: Musicianship Skills in Context, Dimitri Shapovalav
MUS 1170: Music Technology & Industry, Mark Petering
MUS 2200: Popular Music in America, David Ness
MUS 400T-02: Topics in Music: Music History/Literature Depth – History of the Wind Band, James Ripley
MUS 400T-04: Topics in Music History: Modernism, Dimitri Shapovalav
MUS 400T: Topics in Music History: Romanticism, Dimitri Shapovalov
MUS/SOC 200T: Cultural Expressions of American Music Theatre, Amy Haines and Mathew Somlai
NEU 2500: Research Methods in Neuroscience, Dan Miller
PHL/CLS 271: Homer’s Iliad & Odyssey, Richard Heitman
PHY 200T: Planet Quest, Julie Dalhstrom
PHY 2300: Modern Physics, Brian Schwartz, Jean Quashnock
PHY 400T: Microgravity Environments, Kevin Crosby
PHY 4110: Observational Astrophysics, Doug Arion
PHY 4120: Experimental Physics, Brian Schwartz, Brant Carlson
POL 2050: Philosophical Foundations of Political Economy, Art Cyr
POL 2900: Constitutional Law I: Separation of Powers, Jonathan Marshall
POL 2910: Constitutional Law II: Civil Rights and Civil Liberties, Jonathan Marshall
POL 3030: Women of Africa, Ellen Hauser
POL 3100: Logic of Political Inquiry, Jerald Mast
POL 3250: Classics of Political Thought, Paul Ulrich
POL 3400: Chinese Politics, Jonathan Marshall
POL 3440/SOC 200T: African Transitions, Ellen Hauser
POL 4000: Senior Seminar, Jeff Roberg
POL/ECN 4050: IPE Senior Seminar, Art Cyr
POL/SOC/WMG 200T: Women in Developing Countries: Africa, Asia, and the Middle East, Ellen Hauser
PYC 2300: Cognition, Leslie Cameron
PYC 2900: Experimental Psychology, David J. Rademacher
PYC 3650: Child Psychopathology, Ingrid Tiegel
PYC 3700: Thesis Development, Robert Maleske
PYC 4000: Senior Seminar, Robert Maleske
PYC 4000: Senior Seminar, Butler
PYC 4000: Senior Seminar, Leskinin
REL 1000: Understandings of Religion, Chris Von Dehsen
REL 1000: Understandings of Religion, Jim Lochtefeld
REL 1000: Understandings of Religion, Sandra Bisciglia
REL 2010: Hebrew Bible, Sandra Bisciglia
REL 2750: Research Methods, Chris Renaud
REL 2750: Research Methods, Christian Von Dehsen
REL 2750: Research Methods, Yamina Mermer
REL 3020: Women and the Bible, Sandra Bisciglia
REL 3350: Religion and Society, Tom Simpson
REL/CLS 3310: Greek Religions, Chris Renaud
REL/CLS 3320: Roman Religions, Christine Renaud
SOC 1000: Principles of Sociology, Bill Miller
SOC 1000: Principles of Sociology, Michele Stander
SOC 1000: Principles of Sociology, Rick Matthews
SOC 1010: Sociology of Social Problems, Rick Matthews
SOC 1020: Cultural Anthropology, Mathew Somlai
SOC 200T: Alaskan Settlers, Marianne Unger
SOC 200T: American Indian Ethno-history: Investigating Protest and Place, Mathew Somlai
SOC 200T: Elite Deviance, Rick Matthews
SOC 200T/POL 3440: African Transitions, Ellen Hauser
SOC/ENG 200CW: Tp: Film and Literature: Urban Social Problems, Rick Matthews, Pam Smiley
SOC 2040: Sociology of Religion, Marianne Unger
SOC 2270: Juvenile Delinquency, Rick Matthews
SOC 3240: Logic of Sociological Inquiry, Rick Matthews
SOC 3240: Logic of Sociological Inquiry, Bill Miller
SOC 3520: America at War, Christopher Lynch
SOC 4990: Senior Seminar, Bill Miller, Rick Matthews, Steve Lyng, Wayne Thompson
SOC/MUS 200T: Cultural Expressions of American Music Theatre, Amy Haines and Mathew Somlai
SOC/WMG/POL 200T: Women in Developing Countries: Africa, Asia, and the Middle East, Ellen Hauser
SPN 3080: The Spanish Speaking World, Yin Yang
SPN 3080: The Spanish Speaking World: Cultural and Intellectual Life, Isabel Rivero-Vila
SPN 3080: The Spanish Speaking World: Cultural and Intellectual Life, Matt Borden
SPN 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Ed Montanaro
SPN 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Erik Kulke
SPN 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Lynn Loewen
SPN 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Sarah Cyganiac
SPN 3110: Interpreting Written Texts, Isabel Rivero-Vila
SPN 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Yin Yang
SPN 400T: Contemporary Latin American Detective Fiction, Ed Montanaro
SPN 400T: Contemporary Latin American Detective Fiction, Edward Montanaro
SWK 2200: Child Welfare Policy and Practice, Danielle Geary
SWK 2200: Child Welfare Policy and Practice, Ruth Fangmeier
SWK 2200: Topics in Child Welfare, Danielle Geary, Jen Winkler
SWK 2210: Family Violence: An Overview, Danielle Geary
SWK 2210: Family Violence: An Overview, Jennifer Winkler
SWK 2400: Human Behavior and Social Environment, Danielle Geary
SWK 2400: Human Behavior and Social Environment, Linda Noer
SWK 3000: Social Welfare Research, Danielle Geary
SWK 3100: Social Welfare Policy Analysis, Danielle Geary
SWK 400T: Family Violence, Ruth Fangmeier
THR 2900: Play Reading and Analysis, Neil Scharnick
THR 3050: Dance History, Stacy Pottinger
THR 4550: Directing, Herschel Kruger
WMG 200T: Growing Old in America, Ruth Fangmeier & Jean Preston
WMG 200T: I Shop Therefore I Am, Brad Zopf
WMG 200T/CLS 2450: Race, Ethnicity and Gender in the Ancient World, Christine Renaud
WMG 3110: Women’s and Gender Studies Theory, Ellen Hauser (was 310)
WMG 400T: Family Violence, Ruth Fangmeier
WMG/SOC/POL 200T: Women in Developing Countries: Africa, Asia, and the Middle East, Ellen Hauser

WI Course 2013-2014

This list contains all courses approved as writing intensive courses for the 2013-2014 academic year.

Acct 4900: Accounting Senior Seminar, David Schlichting
Art 1700: Intro to Art History, Carolyn Hudson
Art 2700: Ancient Art, Carolyn Hudson
Art 2705: Modern Art, Carolyn Hudson
Art 2710: Arts of the Americas, Anne Cassidy
Art 3720: Arts of Africa, Anne Cassidy
Art 3730: Masterpieces in Asian Art and Architecture, Anne Cassidy
Art 4000: Senior Seminar in Studio Art, Kim Greene
Art 4000: Senior Seminar in Studio Art, Diane Levesque
Art 4700: Senior Seminar in Art History, Anne Cassidy
Asns 4000: Senior Seminar, Jim Lochtefeld
At 4080: Administration in Athletic Training, Laurie Jensen
Biol 2300: Cell and Molecular Biology; Elaine Radwanski, Deborah Tobiason, Temple Burling
Biol 400T: Biology and Geography of Nicaragua, Julio Rivera/Pat Pfaffle
Biol 4120: Senior Thesis, Dan Choffnes, Patrick Pfaffle, Elaine Radwanski, Scott Hegrenes, Kristopher Koudelka, Temple Burling, Tracy Gartner, Dan Choffnes, Thomas Carr, Deanna Byrnes, Dana Garrigan, Deborah Tobiason
Busa 2340: Applied Statistics for Economics and Management, Tom Groleau
Busa 3300: Operations Management / Lean Manufacturing, Donald Gillespie
Busa/Mlan 675J Global Business and Culture: J-Term Argentina, Mimi Yang/David Schlichting
Cdm 200T: Journalism in Europe: Football and Fashion, Jon Bruning
Cdm 3150: History of Graphic Design, Laura Rodman Huaracha
Cdm 3300: Writing For Media, Paul Chilsen
Cdm 3300: Writing For Media, Ilyse Bombicino
Cdm 3450: Mass Communication, Jon Bruning
Cdm 4010: Senior Seminar for Communications Majors, Jon Bruning
Cdm 4030: Senior Seminar in Public Relations, Ilyse Bombicino
Chem 4000: Senior Seminar, Tim Eckert
Chem 4000: Senior Seminar, Kristopher Koudelka
Chem 4000: Senior Seminar, Janice Pellino
Chn/Jpn 3070: Chinese/Japanese Culture and Language, Yan Wang
Clas/Phil 200T: Homer’s Iliad & Odyssey, Richard Heitman
Clas 2450: Race, Ethnicity and Gender in the Ancient World, Christine Renaud
Clas 2450: The Other: Race, Ethnicity and Gender in the Ancient World, Chris Renaud
Clas 2750: Research Methods, Chris Von Dehsen
Clas 2750: Research Methods, Chris Renaud
Clas 2750: Research Methods, Yamina Mermer
Cls 3100: Age of Augustus, Chris Renaud
Clas 3250: Field Archaeology, Chris Renaud
Clas/Reli 3310: Greek Religions, Chris Renaud
Clas/Reli 3320: Roman Religions, Chris Renaud
Crmj 1000: Criminal Justice System, Rick Matthews
Crmj 2260: Criminology, Kathryn Johnson
Crmj 3010: Police and Society, Bill Miller
Crmj 3020: American Courts, Rick Matthews
Crmj 3020: American Courts, Tom Powers
Crmj 4990: Senior Seminar, Barrington Ottmann
Csci 4350: Software Design and Development, Mark Mahoney
Econ 3270: International Trade, Robert Schlack
Econ/Pols 4050: IPE Senior Seminar, Art Cyr
Econ 4400: Seminar and History of Economic Thought, Robert Schlack, Brent McClintock
Educ 2010: Educational Psychology and Assessment, Tom Wolff, Dennis Munk, Karen Sconzert, Ronald Bailey
Educ 2010: Educational Psychology and Assessment, Roger Bass
Educ 3220: Reading and Language Arts in Elementary School I, Jacqueline Easley, Patricia Rieman
Educ 3220: Reading and Language Arts in Elementary School I, Sharon Tilton
Educ 3250: Teaching Mathematics Effectively in Elementary and Middle School, Barb Short
Educ 3250: Teaching Mathematics Effectively in Elementary and Middle School, Prisca Moore
Educ 3520: Developmental and Content Area Reading, Jacqueline Easley, Patricia Rieman
Engl 1060: Interpreting Literature, Amy Bruning
Engl 1060: Interpreting Literature, Annette Duncan
Engl 1160: Introduction to Literature, Pam Smiley
Engl 200T: Bible as Literature, Annette Duncan
Engl 2010: American Literature, Pam Smiley
Engl 2010: American Literature, Annette Duncan
Engl 2010: American Literature, Dexter Westrum
Engl 2050: Creative Writing, Caryl Pagel
Engl 2050: Creative Writing, Jean Preston
Engl 2050: Creative Writing, Annette Duncan
Engl 2050: Creative Writing, Alan Wallace
Engl 2050: Creative Writing, Richard Meier
Engl 2060: Expository Composition, Valerie Laken
Engl 3010: Literature in its Time I: Shakespeare’s Comic Contemporaries, Maria Carrig
Engl 3040: Advanced Writing Poetry, Richard Meier
Engl 3750: History and Structure of the English Language, Alan Wallace
Engl 3750: History and Structure of the English Language, Leonard Schulze
Engl 4100: Senior Seminar, Maria Carrig
Engl 4100: Senior Seminar, Pam Smiley
Envs 1600: Introduction to Environmental Science, Tracy Gartner, Sarah A. Rubinfeld
Envs 4000: Senior Seminar in Environmental Science, Tracy Gartner, Sarah A. Rubinfeld
Esns 2000: Classic to Contemporary Leadership Theory, Gary Williams
Esns 3200: Development and Operation of Technology-Based Business, Doug Arion
Esns 3200: Development and Operation of Technology-Based Business, Alexander Tiahnybok
Exss 2350: Sport and Exercise Psychology, Gary Williams
Exss 2700: Elementary Physical Education/Principles of Movement, Susanna Swenson
Exss 3010: Tests and Measurements in Exercise and Sport Science, Cynthia Allen
Exss 3010: Tests and Measurements in Exercise and Sport Science, Michelle Bonn
Exss 4050: Physiology of Exercise, Cynthia Allen
Exss 4200: Methods and Materials, Cynthia Allen
Geos 3450: Urban Geography, Julio Rivera
Geos 4000: Senior Seminar, Joy Mast
Geos 400T: Biology and Geography of Nicaragua, Julio Rivera/Pat Pfaffle
Geos 400T: Senior Seminar in Geography, Matt Zorn
Genl 675J: International Financial and Cultural Analysis of the United Kingdom, Joe Wall
Genl 675J: The Worlds of Risk: Bell Curves and Black Swans, Jim Peterson
Genl 675J: The Fiction of Science Fiction, Julie Dahlstrom
Germ 3090: The German-Speaking World: Cultural and Intellectual Life, Richard Sperber
Germ 3110: Interpreting Written Texts in German, Richard Sperber
Germ 4010: Senior Seminar in German, Richard Sperber
Gifw 2410: Foundations of the Natural Sciences, Brian Schwartz
GFW 4000: Capstone Seminar, Joseph McAlhany
Gnr 6920:International Financial and Cultural Analysis of Ireland
Grm 4010: Senior Seminar in German, Greg Baer
Hist 200T: Religious Rebellion in China, Steve Udry
Hist 2200: Historical Methods, Stephanie Mitchell
Hist 2200: Historical Methods, Steve Udry
Hist 2200: Historical Methods, John Leazer
Hist 2200: Historical Methods, Eric Pullin
Hist 4000: Senior Seminar, Steve Udry
Hist 4000: Senior Seminar, Stephanie Mitchell
Jpn/Chn 3070: Chinese/Japanese Culture and Language, Yan Wang
Math 1030: Applied Mathematics, Charlotte Chell
Math 1120: Calculus I, Charlotte Chell
Math 2040: Linear Algebra, Aaron Trautwein
Math 2040: Linear Algebra, Mike Nicholas
Math 3040: Abstract Algebra, Erik Tou
Math 3040: Abstract Algebra, Charlotte Chell
Math 3040: Abstract Algebra, Aaron Trautwein
Math 3120: Real Analysis, Mark Snavely
Mgt 3120: Principles of Management, William Matelski
Mgmt 3710: International Management, Colleen OBrien
Mgmt 4050: Security Portfolio Analysis, Joe Wall
Mgmt 4900: Business Policy Seminar, Mary Krome
Mgmt 4900: Business Policy Seminar, Mark Miller
Mgmt 4900: Business Policy Seminar, Rich Fields
Mgmt 4900: Business Policy Seminar, Cathy Duffy
Mlan 200T: Heroes, Dreamers and Scoundrels of Spain, Sarah Cyganiak
Mlan 3110: Interprétation de textes écrits en Français, Pascal Rollet
Mlan 400T: Modern Francophone Cultures through Film and Multimedia, Isabel Rivero-Vila
Mlan 4010: Spanish Senior Seminar, Lynn Loewen, Matt Borden
Mlan 4010: Senior Seminar in French, Pascal Rollet
Mlan 4010: Senior Seminar in Chinese, Mimi Yang
Mlan/Busa 675J: Global Business and Culture: J-Term Argentina, Mimi Yang/David Schlichting
Mrkt 4900: Marketing Research Senior Seminar, Jan Owens
Musi 1160: Musicianship Skills in Context, Dimitri Shapovalav
Musi 1170: Music Technology & Industry, Mark Petering
Musi/Soc 200T: Cultural Expressions of American Music Theatre, Amy Haines and Mathew Somlai
Musi 400T-04: Topics in Music History: Modernism, Dimitri Shapovalav
Musi 400T-02: Topics in Music: Music History/Literature Depth – History of the Wind Band, James Ripley
Musi 400T: Topics in Music History: Romanticism, Dimitri Shapovalov
Neur 2500: Research Methods in Neuroscience, Dan Miller
Phil/Clas 271: Homer’s Iliad & Odyssey, Richard Heitman
Phys 200T: Planet Quest, Julie Dalhstrom
Phys 2300: Modern Physics, Brian Schwartz
Phys 400T: Microgravity Environments, Kevin Crosby
Phys 4110: Observational Astrophysics, Doug Arion
Phys 4120: Experimental Physics, Brian Schwartz
Pols 2050: Philosophical Foundations of Political Economy, Art Cyr
Pols/Soci/Womg 200T: Women in Developing Countries: Africa, Asia, and the Middle East, Ellen Hauser
Pols 2900: Constitutional Law I: Separation of Powers, Jonathan Marshall
Pols 2910: Constitutional Law II: Civil Rights and Civil Liberties, Jonathan Marshall
Pols 3030: Women of Africa, Ellen Hauser
Pols 3100: Logic of Political Inquiry, Jerald Mast
Pols 3250: Classics of Political Thought, Paul Ulrich
Pols 3400: Chinese Politics, Jonathan Marshall
Pols 3440/Soci 200T: African Transitions, Ellen Hauser
Pols 4000: Senior Seminar, Jeff Roberg
Pols/Econ 4050: IPE Senior Seminar, Art Cyr
Psyc 2300: Cognition, Leslie Cameron
Psyc 2900: Experimental Psychology, David J. Rademacher
Psyc 3650: Child Psychopathology, Ingrid Tiegel
Psyc 3700: Thesis Development, Robert Maleske
Psyc 4000: Senior Seminar, Robert Maleske
Reli 1000: Understandings of Religion, Jim Lochtefeld
Reli 1000: Understandings of Religion, Chris Von Dehsen
Reli 1000: Understandings of Religion, Sandra Bisciglia
Reli 2010: Hebrew Bible, Sandra Bisciglia
Reli 2750: Research Methods, Chris Renaud
Reli 2750: Research Methods, Yamina Mermer
Reli 2750: Research Methods, Christian Von Dehsen
Reli 3020: Women and the Bible, Sandra Bisciglia
Reli/Clas 3310: Greek Religions, Chris Renaud
Reli/Clas 3320: Roman Religions, Christine Renaud
Reli 3350: Religion and Society, Tom Simpson
Soci 1000: Principles of Sociology, Rick Matthews
Soci 1000: Principles of Sociology, Bill Miller
Soci 1000: Principles of Sociology, Michele Stander
Soci 1010: Sociology of Social Problems, Rick Matthews
Soci 1020: Cultural Anthropology, Mathew Somlai
Soci 200T: Alaskan Settlers, Marianne Unger
Soci 200T: American Indian Ethno-history: Investigating Protest and Place, Mathew Somlai
Soci/Womg/Pols 200T: Women in Developing Countries: Africa, Asia, and the Middle East, Ellen Hauser
Soci 200T/Pols 3440: African Transitions, Ellen Hauser
Soci 200T: Elite Deviance, Rick Matthews
Soc/Musi 200T: Cultural Expressions of American Music Theatre, Amy Haines and Mathew Somlai
Soci 2040: Sociology of Religion, Marianne Unger
Soci 2270: Juvenile Delinquency, Rick Matthews
Soci 3240: Logic of Sociological Inquiry, Bill Miller
Soci 4990: Senior Seminar, Bill Miller
Soci 4990: Senior Seminar, Stephen Lyng
Soci 4990: Senior Seminar, Rick Matthews
Swk 2200: Child Welfare Policy and Practice, Ruth Fangmeier
Swk 2200: Child Welfare Policy and Practice, Danielle Geary
Swk 2200: Topics in Child Welfare, Danielle Geary, Jen Winkler
Swk 2210: Family Violence: An Overview, Danielle Geary
Swk 2210: Family Violence: An Overview, Jennifer Winkler
Swk 2400: Human Behavior and Social Environment, Linda Noer
Swk 2400: Human Behavior and Social Environment, Danielle Geary
Swk 3100: Social Welfare Policy Analysis, Danielle Geary
Swk 400T: Family Violence, Ruth Fangmeier
Span 3080: The Spanish Speaking World, Yin Yang
Span 3080: The Spanish Speaking World: Cultural and Intellectual Life, Isabel Rivero-Vila
Span 3080: The Spanish Speaking World: Cultural and Intellectual Life, Matt Borden
Span 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Erik Kulke
Span 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Ed Montanaro
Span 3110: Interpreting Written Texts, Isabel Rivero-Vila
Span 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Sarah Cyganiac
Span 3110: Interpreting Written Texts in Spanish, Lynn Loewen
Thtr 2900: Play Reading and Analysis, Neil Scharnick
Thtr 4550: Directing, Herschel Kruger
Womg 200T: I Shop Therefore I Am, Brad Zopf
Womg 200T: Growing Old in America, Ruth Fangmeier & Jean Preston
Womg/Soci/Pols 200T: Women in Developing Countries: Africa, Asia, and the Middle East, Ellen Hauser
Womg 200T/Clas 2450: Race, Ethnicity and Gender in the Ancient World, Christine Renaud
Womg 3110: Women’s and Gender Studies Theory, Ellen Hauser (was 310)
Womg 400T: Family Violence, Ruth Fangmeier

Minutes of the February 22, 2013, WAC Meeting

Present: Steege, Greene, Matthews, Snavely, Preston

We met to discuss the findings of the 2012 CLA.

Like the results from the previous CLA, students were better at the critique an argument portion of the assessment than they were with making an argument.

We also noted that the difference between 1st year and 4th year is not very good

Jean reported that based on Writing Center statistics, the most frequent service is to help students write a clear thesis statement.

How much improvement can we expect with one or two courses? Research indicates the measurable improvement for one class is pretty small. Heritage alone can’t solve the problem.

We agreed that the ability to make an argument is an important skill that is valued in a variety of disciplines across the College, as is attention to detail in writing. Asking students to provide evidence for an argument, and to make sure they have a clear argumentative thesis is something that is common across a variety of disciplines.

Matthews is working on finding someone to come to campus next August to lead a workshop on argumentative essays.

How do we promote this and get people to attend? Maybe we can talk to a couple of people from each Division who are interested in the topic and ask them to attend, then find a way (compensation?) for them to go back to their colleagues to promote the teaching of argumentative writing.

In advertising the workshop, Matthews will stress that this is assessment driven, and that we all have a stake in improving the ability of our students to write argumentative essays.

Meeting adjourned at 12:50

Submitted by Rick Matthews